ANAPLAZMOZA ODKLESZCZOWA
Symptomy anaplazmozy po ukąszeniu kleszcza obejmują wiele różnych objawów takich jak anemia, gorączka, depresja, brak koordynacji mięśniowo-szkieletowej. Jakikolwiek z tych objawów wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii w celu ustalenia właściwej diagnozy, jednak olejki mogą odegrać istotną orlę w zwalczaniu nie tylko objawów, ale także przyczy czyli namnażania się bakterii Anaplasma phagocytophilum. Rekomendowane są szczególnie: Goździk, Tymianek, Mięta pieprzowa, Trawa Cytrynowa, Cyprys, Oregano, Drzewo Herbaciane i Kocanka. . Podawać dwa razy dziennie do jedzenia lub smarować dolną wargę od 10 do 15 kropli, jeśli Koń dobrze to znosi.
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Ten rodzaj schorzenia skóry przypisano koniom stosunkowo niedawno, bo w latach 80-tych. Dziś wiadomo, ze szczególne predyspozycje mają ku atopii konie arabskie i kuce. Główne objawy to świąd i występowanie pokrzywki. Choroba ta potrafi występować sezonowo lub mieć całoroczne nawroty. Powstawanie zmian atopowych przypisuje się między innymi alergenom. Lawenda daje liczne dowody antyalergicznego odziaływania, szczególnie w mieszance z Cytryną i Miętą Pieprzową. Należy podawać wewnętrznie lub dyfuzować. Smarowanie miejsc zmienionych chorobowo może tylko wzmocnić objawy!
ARTRETYZM
Artretyzm to ogólna nazwa zapalenia stawów. Jest wiele stopni i stanów zaawansowania tego schorzenia. Konsultacje z lekarzami weterynarii są konieczne, jednak Kadzidłowiec, Kocanka, Jałowiec, Golteria, Mirra, Trawa Cytrynowa, Mięta pieprzowa i Cyprys czy mieszanka Mocne Kości to olejki, które możecie z zaufaniem stosować na stawy i kości – podając je w czystej postaci bezpośrednio na sierść (zakraplanie) lub wmasowując w miejsca dotknięte chorobą przygotowany wcześniej olej bazowy (czysty olej roślinny) zaprawiony olejkami. Można w ten sposób zastosować jeden olejek lub mieszankę 2 lub 3, zależenie od aktualnych możliwości. Na 150 ml oleju bazowego zastosuj około 30 kropli olejku eterycznego.
BIEGUNKA
Przy biegunkach na tle bakteryjnym 5-8 kropli Cytryny, Mięty Pieprzowej i tyle samo Golterii podajemy na dolną wargę Konia. Zamiennie można stosować Eukaliptus, Kocankę i Mirrę.
Czasami biegunka pojawia się u koni pasących się jeżeli trawa jest mokra, zmarznięta i zjedzą jej zbyt dużo. Wówczas wychładzająca Mięta pieprzowa nie jest zalecana. Znacznie lepiej podać Jałowiec, Imbir, Patchouli, Trawę cytrynową, Tymianek , Rozmaryn lub mieszankę Trawienie. Podawać dwa razy dziennie do jedzenia lub smarować dolną wargę, jeśli Koń dobrze to znosi.
BOLESNOŚĆ GRZBIETU
U koni chodzących pod siodłem istnieje wiele różnych przesłanek bolesności grzbietu – urazy i zwyrodnienia więzadeł, mięśni, stawów, kości….Uszkodzenie więzadła nadkolcowego, spondyloza, „kissing spines” są trudne do zdiagnozowania w warunkach samej tylko obserwacji objawów. Niektórym z tych schorzeń towarzyszą mikroopuchlizny, a prawie zawsze występuje ból. Golteria potrafi czynić cuda w zakresie odbudowa tkanek miękkich i twardych. Z kolei Mięta Pieprzowa łączona z Golterią dodatkowo przyniesie ulgę w bólu. Cyprys jest znany ze swoich zdolności do wzmacniania kręgów i utwardzania tkanek kostnych, zaś Drzewo Cedrowe przyczynia się do ich trwałości. Tak ja u ludzi częstym powodem chorób i zwyrodnienia kręgów są mikroorganizmy lęgnące się pomiędzy kręgami. Dlatego szczególnie wskazane jest masowanie kręgosłupa kilkoma olejkami w jednej serii (po 10 kropli na łyżeczkę oleju bazowego). Preferowane olejki to Bazylia, Cyprys, Tymianek,Oregano, Golteria i Rozmarynlub mieszankaMocne Kości. Dobrze jest zakończyć każda serię Miętą Pieprzową, która wzmocni efekt działania całej procedury. Taki masaż należy powtarzać raz na dwa tygodnie, zaś w przypadku ataków bólu i wyraźnych objawów przemęczenia grzbietu należy wykonać taki masaż co drugi dzień co najmniej pięciokrotnie.
BORELIOZA
Zakażenie boreliozą jest coraz częstszym problemem ludzi i zwierząt w całej Europie. Konie nie są wolne od tego zagrożenia. Gdy podejrzewasz ukąszenie transmitujące bakterię Borrelia burgdorferii natychmiast podawaj miejscowo, ale także na wewnętrze połacie przednich nóg oraz wewnętrznej, na dolną wargę 2-4 razy dziennie, 10-15 kropli jednego lub kilku wybranych olejków.
Szczególnie rekomendowane są Mięta Pieprzowa, Cytryna, Drzewo Herbaciane, Oregano, Kocankę, Korę Cynamonowca, Patchouli, Tymianek lub Rozmaryn lub mieszankę AntyBakterie.
BÓL
Dolegliwości i odczucia bólowe u Koni mogą mieć charakter spektakularny lub też przebiegać niepostrzeżenie Wiele zależy od tego jak dobrze komunikujemy się z Koniem.
Aby przynieść ulgę w bólu dyfuzuj, a przede wszystkim stosuj miejscowo lub wewnętrznie Kocankę, Lawendę, Goździk, Trawę Cytrynową, Miętę Pieprzową, Kadzidłowiec, Cyprys bądź Oregano.
BRODAWCZYCA
Wirus Equus Caballus Papilloma powodujący powstawanie różnych typów brodawek w okolicach uszu, piersi, szyi, genitaliów, przednich kończyn do dziś nie doczekał się skutecznego leku. Pojawiające się brodawki (białe, szare, różowawe) należy zakraplać/smarować olejkami zawsze dbając o to, by silne esencje nie przedostały się do kanału uszu. Wyodrębniono wiele różnych szczepów wirusa, stąd i konieczność dokonania próby z kilkoma olejkami, zanim trafi się na ten właściwy. Rekomendowane są szczególnie Tymianek, Goździk, Trawa Cytrynowa, Drzewo Herbaciane i Patchouli.Podawać bezpośrednio na miejsca dotknięte zmianami chorobowymi.
CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
Stany zapalne spowodowane autoimmunologicznym atakiem na zdrowe komórki Konia mają wiele wcieleń, jak choćby Pęcherzyca liściasta, powodująca widoczne wyłysienia, rumień i nadżerki w okolicy koronki kopyt. Jednak w każdym przypadku będziemy obserwować zmęczenie, ból, gorączkę i pocenie. Najważniejszym olejkiem, który przywraca równowagę systemów fizjologicznych jest Kadzidłowiec. Należy go podawać w formie inhalacji (przytrzymując otwartą buteleczkę olejku przy nozdrzach lub inhalując z własnych dłoni, jeśli to jest dobrze akceptowane przez Konia). W przypadku objawów występujących na skórze lub w konkretnie zlokalizowanych narządach olejek należy stosować miejscowo – od 5 do 10 kropli bezpośrednio na skórę lub w zawiesinie oleju bazowego. Powtarzać to wielokrotnie – z początku intensywnie (kilka razy dziennie), potem stopniowo ograniczając do jednej sesji, zależnie od potrzeb.
Poza Kadzidłowcem warto włączyć dodatkowy olejek, taki jak Imbir, Czystek, Goździk, Kocanka, Jałowiec, Mirra, Patchouli czy Tymianek.
CHOROBA BiAŁEJ LINII
Wbrew nazwie, schorzenie to dotyczy warstwy środkowej rogu puszki kopytowej, niezależnie od wieku, rasy lub płci Konia. Oddzielenie warstwy środkowej rogu od wewnętrznej warstwy listewkowej jest w prawdzie spowodowane działaniem bakterii, jednak pierwszą przyczyną jest wilgoć boksu lub pastwiska, która ułatwia przenikanie patogenów i degenerację kopyt.
Poza właściwym zaopatrzeniem kopyt i prawidłowym kuciem warto zastosować miejscowo olejki mające wpływ na wzmacnianie tkanek kostnych i stawowych – mieszankę Mocne Kości, Golterię, Kocankę oraz olejki działające antybakteryjnie i antygrzybicznie – Goździk, Trawę Cytrynową, Drzewo Herbaciane, Oregano, Tymianek, Golterię lub imbir.
CZERNIAK
Każdy właściciel siwego Konia wypatruje tego złowieszczego nowotworu na skórze swojego rumaka. Z jakiegoś powodu są nim właśnie dotknięte szczególnie „siwki” powyżej 15 roku życia. Podejrzewa się, ze ma to związek z metabolizmem melaniny, która stymuluje produkcję pigmentu. I zapewne nie ma to związku z ekspozycją na słońce, jak się to dzieje u ludzi.
Stosuj Mirrę, Lawendę i Kadzidłowiec na zmienione chorobowo miejsca nawet 4 razy dziennie, do czasu zaobserwowani pozytywnych zmian.
DEPRESJA
Depresja u Koni to bardzo złożony i coraz częstszy problem. Złe traktowanie, nadmierna eksploatacja, brak komunikacji i asertywności opiekunów i jeźdźców, częste zmiany, samotność i oddalenie od stada to najczęstsze przyczyny. W większości przypadków stoi za nimi człowiek. Konie reagują tak różnie jak różnie reagują ludzie popadający a depresję. Jednak na ogół pierwsza reakcją na stres będzie agresja, potem apatia, częste kolki i biegunka, smutek w oczach, tkanie i łykawość
Depresja jako stan chroniczny jest szalenie niebezpieczna i może prowadzić do syndromu błędnego koła. Coraz gorsze relacje z opiekunem i jeźdźcem będą potęgowały reakcje depresyjne Konia.
Przede wszystkim zawalcz dla niego o właściwe warunki bytowe i zdrową relację z otoczeniem. Koń nie jest zabawką!
Dyfuzuj Lawendę, Ylang Ylang, Geranium, Kocankę, Kadzidłowiec, Mirrę, Rozmaryn, Imbir lub Czystek. Dla Koni w depresji polecamy mieszankę Radość, zawierającą olejek różany o bardzo wysokiej wibracji .
DRŻENIE
Drżenie jest objawem przeżyć i emocji takich jak strach czy trauma. Może być także zewnętrznym objawem stanów zapalnych i wstrząsów oligowolemicznych wywołanych wieloma chorobami. Co do zasady pierwszym krokiem do zdrowia, bez względu na problem, jest odzyskanie stanu równowagi psychicznej lub po prostu relaks. Aby uspokoić Konia, użyj olejku z Kadzidłowca, Lawendy , Ylang ylangczy mieszankiSpokój. Nasącz własne dłonie kilkoma kroplami olejku i wmasuj je łagodnym ruchem od nasady ogona do kłębu, by uspokoić Konia. Gdy osiągniecie porozumienie – sięgnij po Lawendę lub mieszankę Radość.
Nasączone dłonie przytknij do nozdrzy i pyska Konia. Jeśli odwróci głowę i będzie odtrącał te zapachy – nie postępuj brutalnie, lecz także nie daj się odrzucić. Możesz ugłaskać go kawałkiem marchewki lub jabłka, by ponownie zbliżył głowę i nozdrza do twoich dłoni. Celem jest inhalacja – jak najdłuższa 5-10-20 sekund.
Dobrze jest także nasączyć olejkiem czoło Konia, tam, gdzie niektóre konie mają gwiazdę lub kwiatek między oczami (i zarazem daleko od samych oczu) lub zewnętrzne płatki uszu. Nasącz olejkiem dłonie. Łagodny masaż czy też muskanie sierści Konia to przyjemność do Was obojga.
EMOCJE
Olejki eteryczne wyjątkowo skutecznie oddziaływują na emocje i psychikę Ludzi, Koni innych Zwierząt.
Stosuj jak często możesz – dyfuzując, inhalując, podając w paszy, rozmasowując w czasie szczotkowania lub bezpośrednio zakraplając wewnętrzną stronę dolnej wargi.
AGRESJA: Cytryna, Tymianek, Ylang Ylang, mieszanka Spokój
APATIA I OTĘPIENIE: Bazylia, Eukaliptus, Imbir, Koper Włoski, Kadzidłowiec, Mięta Pieprzowa, Mirra, Rozmaryn, Tymianek, mieszanka Radość, mieszanka Energia
BRAK KONCENTRACJI: Bazylia, Eukaliptus, Kocanka, Kora Cynamonowca, Lawenda (duże dawki), Mięta Pieprzowa, Rozmaryn, Tymianek, mieszanka Spokój
DEPRESJA: Lawenda, Bazylia, Kocanka, Cedr, Geranium, Imbir, Kadzidłowiec, Mirra, Ylang Ylang, mieszanka Radość, mieszanka Spokoj
HISTERIA: Bazylia, Drzewo Herbaciane, Geranium, Kadzidłowiec, mieszanka Spokój
LĘK: Bazylia, Cedr, Geranium, Goździk, Imbir, Jałowiec, Oregano, Patchouli, Rozmaryn, mieszanka Radość, mieszanka Spokój
NIEPOKÓJ I NERWOWOŚĆ: Bazylia, Cedr, Cyprys, Cytryna, Czystek, Drzewo Herbaciane, Geranium, Jałowiec, Lawenda (w małych dawkach), Tymianek, Ylang Ylang, mieszanka Spokój
NIEUFNOŚĆ: Czystek, Golteria, Jałowiec, mieszanka Radość,
SMUTEK: Bazylia, Kora Cynamonowca, Geranium, Kadzidłowiec, Mirra, Ylang Ylang, mieszanka Radość
STRES: Bazylia, Cyprys, Kora Cynamonowca, Patchouli, mieszanka Radość, mieszanka Spokój
TRAUMA: Drzewo Herbaciane, Oregano, Trawa Cytrynowa, mieszanka Radość
ZABURZENIA MÓZGOWE: Kadzidłowiec
ZABURZENIA BEHAWIORALNE: Kadzidłowiec
GORĄCZKA
Gorączka to objaw wielu różnych schorzeń, stanów zapalnych oraz wstrząsów, takich chociażby jak udar mózgu czy ból. Pierwszy olejek obniżający gorączkę to Mięta Pieprzowa. Można stosować także Kadzidłowiec, Eukaliptus, Tymianek. Podawać dwa razy dziennie do jedzenia lub smarować dolną wargę, jeśli Koń dobrze to znosi.
Można także zakroplić szczyty płuc i kręgosłup – używając do 20 kropli olejku. Jest to szczególnie wskazane, gdy stosujemy Miętę Pieprzową.
GORĄCZKA BŁOTNA
Gorączka błotna jest nazwą choroby powodowanej przez zakażenie bakteriami Leptospira grippotyphosa, które mają zdolność poruszania się wodzie i potrafią wnikać przez skórę do organizmów ludzi i zwierząt.
Gorączka błotna przypomina ostrą grypę, jednak w odróżnieniu od grypy po ustąpieniu najcięższych objawów znacznie spada liczba czerwonych krwinek i pojawia się żółtaczka. Żółty barwnik pochodzi ze zniszczonych przez toksyny bakteryjne krwinek czerwonych i zabarwia skórę oraz białka oczu. Okresowa gorączka, kulawizny, bóle mięśni, sztywny chód, chudnięcie, posmutnienie, bóle kolkowe, bolesność przy oddawaniu moczu, poronienia u klaczy mogą także być objawami gorączki błotnej. Dwa razy dzienniestosujemy Lawendę, Geranium, Patchouli, Drzewo Herbaciane, Kocanke, Trawę cytrynową, Imbir lub mieszankę Antybakterie. Zakraplamy piersi, gardło, i wewnętrzne powierzchie przednich nóg. Jeśli mamy trudności z podaniem czystego olejki, na przykład z powodu gęstej sierści, możemy smarować obficie te same miejsca olejem bazowym (czysty olej roślinny) zakroplonym kilkudziesięcioma kroplami jednego lub kilku olejków.
GRUDA
Grudę wywołują bakterie naturalne w środowisku zabłoconych i mokrych padoków. Dodatkowo złe warunki w boksach koni (wilgoć, rzadko zmieniana ściółka) przyczyniają się w znacznym stopniu do zainfekowania skóry tymi drobnoustrojami. Skóra jako naturalna bariera przed drobnoustrojami, pod wpływem wilgoci straci swoje właściwości. Staje się delikatna i skłonna do zakażeń.
Odkażanie kopyt zaatakowanych grudą to tylko część koniecznych zabiegów. Należy przede wszystkim stwierdzić jaka jest przyczyna i ją usunąć (mokre, błotniste podłoże, otarcia) .Wychodzenie z zakażenia jest procesem żmudnym, bo zasadniczo wymaga zmiany warunków bytowania Konia, na co na ogół nie można sobie pozwolić. Z kolei w warunkach idealnych – czystego, osuszonego boksu, gruda nie jest trudna do wyplenienia.
Stosujemy stałą dezynfekcję mieszanką olejków AntyBakterie, Cynamonem, Eukaliptusem, Drzewem Herbacianym, Patchouli lub Lawendą.
GUZY NOWOTWOROWE
Masuj obszar dotknięty chorobą Kadzidłowcem, Goździkiem i Cytryną. Możesz je zmieniać co kilka dni, lub miksować w jednej porcji. Jeśli guz jest otwarty – podawaj do otwartej rany po kilka kropli Kadzidłowca nawet 4 razy dziennie i przykrywaj ranę czystą gazą.
HERPERWIRUSY
EHV (Equine Herpes Virus) to zakaźna choroba wirusowa o objawach podobnych do grypy. Wysoka gorączka, suchy kaszel, ospałość, powiększenie węzłów chłonnych na szyi to objawy typowe, ale nie konieczne. Należy także pamiętać, że po pierwszym zakażeniu, wirus ma tendencję do okresowych nawrotów aktywności i zasadniczo towarzyszy Koniowi w różnych fazach życia, szczególnie w okresach obniżonej odporności. Podawać Trawę Cytrynową, mieszankę AntyWirusy, Imbir lub Miętę pieprzową. Najlepiej co 3 godziny przez 3 pierwsze dni zakraplać na dolną wargę, jednocześnie dyfuzując co najmniej przez 4 godziny dziennie, jeśli tylko jest to możliwe.
INFEKCJE KOPYT
Leczenie gnijących strzałek kopytowych prowadzi się w Polsce dziegciem sosnowym (łac. Pix liquida), który jest produktem suchej destylacji gałęzi, kory i drewna sosny. Gnicie strzałek może być spowodowane bakteriami zarówno tlenowymi, jak i beztlenowymi, te drugie „nic sobie z dziegciu nie robią”. Opatrywanie ran ropnych kopyta oraz tkanek miękkich wygląda podobnie, gdy stosujemy olejki. Musimy eksperymentować, aby znaleźć właściwy olejek. Oczyszczamy kopyto i opatrujemy mieszanką AntyBakterie, Drzewem Herbacianym, Kocanką, a nawet Lawendą, w proporcji 1:1 po 5 do 10 kropli. Zabieg należy powtarzać, codziennie robiąc nowy opatrunek – nawet do dwóch tygodni. Przy czym już po 1, 2-gim dniu powinniśmy widzieć poprawę. Patrz także Ropnie kopyt.
INFLUENZA
Wirus tej grypy jest typowym patogenem dla Koni. Zwalczamy go w związku z tym typowo – podając na dolną wargę od środka jamy ustne co 5-6 godzin około 25 kropli olejków antywirusowych (Tymianek, Cytryna, Rozmaryn, Oregano lub mieszanka AntyWirus.) W przypadku infekcji wirusowych zawsze należy wspierać się Kadzidłowcem, na przykład podając Koniowi do inhalacji odkręconą buteleczkę na 15-20 sekund lub dłużej, jeśli się uda. Optymalne jest dyfuzowanie bosku – tu jednak należy zaopatrzyć się w dyfuzor ultradźwiękowy z zasilaniem bateryjnym, które da nam 4 godziny dyfuzji na jednym ładowaniu. Wówczas jeden lub kilka olejków łącznie podajmy w ilości nie przekraczającej 12 kropli na boks. I nie martwmy się, że sąsiedzi, chcą nie chcą będą także korzystać z tego aromaterapeutycznego spa. Wyjdzie im to na pewno na dobre. Jest takie powiedzenie, że lekarstwo na jedną rzecz pomaga, a dziesięć innych psuje, zaś olejek nie tylko pomaga na jedną rzecz, ale działa regenerująco na dziesięć innych…
INSEKTY – MUCHY, KLESZCZE
Ponieważ insekty adaptują się i mutują co roku musimy eksperymentować z ich odpornością na działanie olejków eterycznych. Co do zasady korzystanie z dobrodziejstwa olejków powinno ograniczyć lub całkowicie wyeliminować męczarnie Konia spowodowane letnim wysypem owadów. Należy zaopatrzyć się w butlę z atomizerem i zależnie od jej wielkości uzupełnić ją wodą z dodatkiem nawet 30 kropli olejków takich jak Lawenda, Trawa Cytrynowa, Geranium, Mięta pieprzowa lub gotowej mieszanki Insekty. Doskonale sprawdzają się mieszanki kilku olejków chociaż nie rekomenduje się łączenia więcej niż 3 olejków na raz. Spryskujemy Konia i siebie – zależnie od potrzeb nawet kilka razy dziennie. Dodatkowo na samym środku czoła – na wysokości oczu i zarazem jak najdalej od oczu można podać Geranium lub Lawendę w niewielkiej ilości – 2-3 krople, tak by odstraszyć owady a nie podrażnić oczu Konia. Nie należy podawać w tym miejscu Mięty pieprzowej – salicylan metylu jest zbyt intensywny i drażniący dla oczu z tej odległości. Z kolei w przypadku zagnieżdżonych kleszczy często udaje się je wypłoszyć podając właśnie kroplę Mięty pieprzowej tuż obok ich odwłoku. Widok wykręcającego się i uciekającego w panice kleszcza jest zadziwiający.
Ukąszenia kleszczy i inne ropiejące najlepiej potraktować Drzewem Herbacianym i Lawendą, by odbudować uszkodzony naskórek i sierść.
KASTRACJA
Kastracja jest ingerencją w naturalną fizjologię Konia – powoduje wstrząs całego organizmu i stres emocjonalny. Użyj Czystka lub Kocanki, by przyspieszyć gojenie rany bezpośrednio na miejsce zabiegu. Gdy się zasklepi podaj Lawendę, Mirrę, Patchouli lub Drzewo Herbaciane.
KOLKA
Większość przypadków kolki u koni ma związek z mechanicznym lub metabolicznym zaburzeniem układu trawiennego. Ponieważ kolka jest śmiertelnie niebezpieczna, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Do czasu jego przyjazdu podaj na wargi Konia 10-30 kropli gotowej mieszanki Kolka, olejku z Kadzidłowca, Mięty Pieprzowej, Jałowca, Patchouli lub wmasuj delikatnie podobną ilość olejku w okolice pępka.
KOŚCI i STAWY
Po urazach, złamaniach i innych nadwyrężeniach kości i stawów, także w przypadku reumatyzmu należy stosować mieszankę Mocne Kości wmasowując ja systematycznie zależnie od potrzeb od kilku razy dziennie po kilka razy w tygodniu w miejsca dotknięte urazem lub schorzeniem. Jak zawsze można stosować olej bazowy, by uniknąć podrażnienia. Jest to w zasadzie konieczne, przy intensywnym działaniu doraźnym, gdy chcemy podawać olejek częściej niż raz na kilka dni.
Jest wiele świadectw mówiących o tym , że sama Golteria i Goździk regenerują układ kostny Koni ( i ludzi) nawet po bardzo ciężkich i drastycznych wypadkach, które u koni grożą eutanazją. Wówczas cierpliwie należy stosować olejek nawet przez kilka miesięcy – najlepiej na oleju bazowym, gdyż są to olejki bardzo “gorące”.
Inne rekomendowane olejki to Jałowiec, Cyprys i Cedr.
KRĘGOSŁUP
Jest wiele przyczyn osłabienia, degeneracji i schorzeń kręgosłupa. Przede wszystkim należy wykluczyć zmiany anatomiczne takie jak lordoza, skolioza, spondyloza i zmniejszające się odległości pomiędzy wyrostkami kręgów, czyli tak zwane tak zwane „kissing spines” , prowadzące do reakcji zapalnej wokół kręgów. Do tego dochodzą uszkodzenia tkanek miękkich spowodowane urazami mechanicznymi, choćby źle dopasowanym siodłem. Prowadzą do naderwania mięśni i wiązadeł, miopatii przeciążeniowych i uszkodzeń stawu krzyżowo-biodrowego. Aby wzmocnić kręgosłup i zmniejszyć doznania bólowe, stosuj Cyprys, Golterię, Kadzidłowiec, Jałowiec lub Lawendę, bądź sięgnij po gotową mieszankę Mocne Kości. Podawaj pojedyńcze krople wzdłuż kręgosłupa lekko rozchylając sierść. Użyj od 10 do 20 kropli na każdą sesję.
KASZEL
Kaszel u Konia nie zawsze jest objawem poważnych schorzeń. Często jest to sposób na oczyszczanie systemu oddechowego z pyłu i drobnych cząstek organicznych wszechobecnych w ecosystemie stajni. Chroniczny kaszel na pewno jest sygnałem alarmowym, przy czym jego niskie natężenie nie powinno nas uspokajać. Pokasływanie może prowadzić do groźnych konsekwencji i być początkiem znacznie większych kłopotów.
Nie nalezy bagatelizować kaszlu, gdyz może on być także objawem Krztuśca, wywołanego bakteriami Bordetella pertussis. Do tego alergie na pylenie roślin, podziębienia i reakcja na zimno. Stosuj Kadzidłowiec, Eukaliptus, Tymianek, Rozmaryn, Drzewo Cedrowe, Oregano, Cyprys czy mieszankę Kaszel i Katar.
Na dolną wargę podaj 15 kropli jednego ze wskazanych olejków i jeśli możesz, zakropl w boksie, w którym przebywa Koń co najmniej drugie tyle ,zanim go opuścisz. Kolejnego dnia powtórz ten sam zabieg. Dobrze jest wmasować w płuca Konia do 20 kropli tego olejku na bazie oleju roślinnego nawet 3 razy dziennie w przypadku ostrych ataków kaszlu. Jak zawsze Kadzidłowiec, posiadający tak wiele niesłychanych mocy, pomoże nam zwalczyć każdy problem górnych dróg oddechowych. Trzeba go inhalować (z własnej dłoni, z filcu zawieszonego w boksie, z górnej warki Koni) w okresie natężonej choroby. Jak zawsze bardzo pożądane jest dyfuzowanie, o ile posiadasz odpowiednie urządzenie z baterią pozwalającą na kilkugodzinną pracę bez zasilania.
LISZAJ
Ten rodzaj grzybicy szczególnie upodobał sobie młode i osłabione organizmy. Potrafi przechodzić w stadzie z jednego Konia na drugiego nawet po sprzętach stajennych. Zaleca się używać rękawiczek w czasie jakichkolwiek zabiegów i myć dłonie, by uniknąć transmisji.
Liszaj bardzo dobrze znosi szczotkowanie i korzysta z tego zabiegu, by się rozprzestrzeniać.
Chyba, że użyjemy olejków eterycznych. Wówczas mamy szanse go wyplenić w ciągu 2, 3 zabiegów.
Rekomendowane: Geranium, Trawa Cytrynowa, Rozmaryn, czy mieszanka Grzybica.
MIĘŚNIE i ŚCIĘGNA
Trudno przecenić rolę mięśni w życiu Konia. Ich kondycja zależy od stylu życia opiekuna i hodowcy (ruch codzienny!), zrównoważonego treningu w przypadku koni ujeżdżanych, paszy treściwej, minerałów… Także większość olejków wywiera pozytywny wpływ na miofibryle mięśni, co jest szczególnie cenne w przypadku rekonwalescentów, oraz w profilaktyce.
Codzienne szczotkowanie i inne formy masażu są zalecane praktycznie bez ograniczeń. Znane powiedzenie aromaterapeutów mówi, że olejek eteryczny działa na to, na co chcesz, żeby zadziałał i jeszcze na 10 innych elementów psychiki i fizjologii.
Wybierzcie ulubione olejki spośród Lawendy, Cedru, Bazylii, Majeranku, Mięty Pieprzowej, Kocanki, Trawy Cytrynowej, Rozmarynu, Golterii, Eukaliptusa, Jałowca, Gożdzika czy Cyprysu.
Z kolei problemy ścięgien na ogół są spowodowane przyczynami mechanicznymi, na przykład niewłaściwym lub zbyt forsownym treningiem. Miejscowo należy podawać Miętę Pieprzową, Kocankę, Lawendę, Golterię, Kadzidłowiec, Jałowiec, Cyprys lub Cedr.
NIEWYDOLNOŚĆ NEREK
Każdego dnia przez nerki Konia przepływają tysiące litrów krwi, która jest oczyszczana za pomocą milionów małych filtrów. Mimo, że nerki pełnią bardzo ważną rolę w układzie fizjologicznym organizmu zarówno Konia, schorzenia nerek występują u tego gatunku dość rzadko. Zaburzeni są najczęściej spowodowane odwodnieniem, udarem, zatruciem pokarmowym, utratą krwi, infekcją bakteryjną, albo po prostu szokiem.
Najlepszym środkiem oczyszczającym nerki jest Cytryna. Używaj jej na zmianę z Jałowcem, Trawą Cytrynową, Goździkiem, Kocanką, Geranium lub Cyprysem wmasowując w kręgosłup w okolice lędźwiową i płatki uszu tak, by olejek nie dostał się do małżowiny!
OCHWAT
Ochwat objawia się poprzez miejscową zmianą kształtu puszki kopytowej i w konsekwencji powoduje kulawiznę. Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i wszystkiego co w ogóle wiemy o fizjologii człowieka i ssaków ochwat jest bardzo ciekawą dolegliwością. Jest to osłabienie newralgicznej tkanki, której prawidłowe funkcjonowanie jest warunkiem życia dla konia zarówno w naturze, jaki i w warunkach hodowlanych. Konie nie mogą przetrwać bez możliwości samodzielnego przemieszczania się. Często nie można znaleźć powodów, dla których Koń nagle wysuwa przednie kończyny, dostaje gorączki i wyraźnie pokazuje bolesność przy stąpaniu na twardym podłożu. Podstawowe zadanie to wzmocnić tkankę – podając olejki wspomagające i regulujące krążenie (Kocanka czyli Helichrysum) i wzmacniajace kości (Golteria, Cyprys) i przeciwzapalne (Goździk i Tymianek). Inne rekomendowane olejki to Kadzidłowiec, Jałowiec, Eukaliptus, Drzewo Herbaciane, Geranium i Patchouli. Podawaj je bezpośrednio na skórę – rozdzielając sierść palcami, na ile to możliwe.
Proces powrotu do zdrowia wymaga cierpliwości i codziennego wsmarowywania w pęciny wykonanej w warunkach domowych maści ) na przykład na bazie oleju kokosowego, który należy suto zakroplić dostępnymi olejkami . U koni wystąpienie ochwatu przypisuje się głównie diecie zbyt bogatej w skrobię i cukry, zwłaszcza u koni ras pierwotnych, tradycyjnie przystosowanych do spożywania bardzo ubogiej i włóknistej paszy – należy wziąć to pod uwagę, by podobne problemy nie pojawiały się w przyszłości.
ODROBACZANIE
Odrobaczanie powinno być wykonywane co 3-4 miesiące,, a u starszych koni nawet częściej. Najlepsze rezultaty odrobaczania osiągamy stosując olejki przez 10 dni – poczynając od nocy przed pełnią księżyca. Wówczas najłatwiej pozbyć się pasożytów i ich larw. W naszym klimacie należy dopilnować, by wykonywać odrobaczanie także po silnych mrozach. Glisty, owsiki, tasiemce i wiele innych pasożytów uodporniło się na środki farmakologiczne, które zwykle stosujemy. Stosowanie olejków eterycznych daje rewelacyjne rezultaty, ale warto je przetestować, by znaleźć właściwy olejek dla protokołu pasożytów, z którym mamy do czynienia. Tak więc wskazane jest zbadanie skutków działania zastosowanego olejku, by mieć pewność, ze jest właściwie dobrany.
Rekomendowane olejki to Koper włoski, Drzewo Herbaciane, Goździk, Patchouli, Mięta pieprzowa, Trawa cytrynowa. Użyj 20 kropli (można zmieszać kilka olejków) – podając bezpośrednio, skraplając porcję paszy lub smakołyki (jabłka, marchewki, kawałek suchego chleba). Powtórz to w cyklu 10-dniowym. Jeśli badanie wykonane po realizacji tego protokołu wykaże obecność pasożytów – powtórz procedurę z innymi olejkami, aż do skutku. Na pewno się uda.
ODTRUCIE PO ZNIECZULENIU
Wiele zwierząt, w tym Konie źle znosi środki usypiające i znieczulające. Widoczne symptomy osłabienia mięśni ustępują zwykle po kilku godzinach, ale w organizmie pozostaje pewna ilość toksyn, które nie mogąc się uwolnić, osłabiają w kolejnych dniach i tygodniach cały organizm. Smarując przez kilka kolejnych dni okolice żołądka Miętą Pieprzową, Kocanką, Jałowcem, Cyprysem lub Rozmarynempowodujemy neutralizację obcych cząsteczek chemicznych.
ODPARZENIE
Zanim dojdzie do zapalenia tkanek w okolicy kłębu, zauważycie otarcie skóry. Trzeba je opatrzyć Lawendą i pod żadnym pozorem nie siodłać Konia. Prawdopodobnie to właśnie ono jest przyczyną odsednienia. Odparzenia mogą wystąpić wszędzie tam, gdzie sierść i skóra poddane są długotrwałemu tarciu (ochraniacze na kopyta, derki). Przy większych uszkodzeniach naskórka, z widocznymi wylewami użyj Kocanki; w przypadku infekcji bakteryjnej Drzewa Herbacianego lub gotowej mieszanki AntyBakterie.. Przede wszystkim należy na kilka dni zaniechać tarcia zatartej skóry, aż do zagojenia i porośnięcia sierści.
OKO
Wszelkie infekcje czy urazy oczu są bardzo dla koni niebezpieczne. Organ wzroku jest podstawa dobrej orientacji konia w przestrzeni. Urazy oczu to jedne z nielicznych przypadków, gdy należy stosować olejki eteryczne z niezwykłą ostrożnością, a to z tej przyczyny, że są to mocne substancje chemiczne, które bardzo podrażniają śluzówkę oka. Jeśli jednak olejek dostanie się przypadkiem do oka – tak w przypadku człowieka, jak i konia, należy natychmiast zakroplić w to miejsce zwykły olej roślinny. Nigdy Wodę! Olej wchłonie cząsteczki olejki eterycznego i zneutralizuje jego oddziaływanie.
PASOŻYTY
Wiele chorób pasożytniczych występujących u koni przenoszonych jest przez owady. Na przykład popularna Gzawica czyli Gasterophilus skłąda jaja na sierści lub na pastwiskowych roślinach, dzięki czemu larwy szybko przedostają się do przewodu pokarmowego, gdzie wchodzą w okres inkubacji. Różne rodzaje much gromadzących się wokół oczu powodują z kolei inwazję Nicienia Thelazi.
Pasożyty wewnętrzne są zawsze tajemnica, dlatego profilaktycznie raz na jakiś czas (na przykładw każdym miesiącu przez tydzień) co stosujemy wewnętrznie gotową mieszankę Trawienie lub Antybakterie, która działa także na pasożyty układu pokarmowego, bądź olejki z Jałowca, Tymianku, Patchouli lub Goździka.
Larwy Gasterophilus intestinalis i inne pasożyty, które lubią się gnieździć w skórze koni, należy likwidować mieszanką Insekty lub AntyBakterie, Goździkiem, Drzewem Herbacianym, Trawą Cytrynową lub Lawendą. Zakraplamy miejsca zainfekowane, szczególnie guzy z otworami zamkniętymi śluzowo-ropną wydzieliną na przemian dwoma- trzema olejkami w odstępach kilku godzin lub raz dziennie.
Inne rekomendowane olejki : Oregano, Eukaliptus, Tymianek, Geranium czy Patchouli. Najlepsza metoda to solidne i systematyczne opryski z butelki z atomizerem lub szczotkowanie nasączające sierść olejkami.
W celu skutecznego zwalczania pasożytów wewnętrznych przeczytaj o Odrabaczaniu.
PORÓD
U Koni, podobnie jak u ludzi olejki odprężają, pozwalają opanować panikę i naturalnie znieczulają w czasie porodu. Kadzidłowiec, Mirra, Czystek, Geranium i Lawenda – dyfuzowane, inhalowane oraz podawane bezpośrednio na skórę w okolice pępka, przynoszą ulgę, stablizują system krwionośny i ułatwiają poród.
Zamiast jodyny, możesz nasączyć pępowinę Mirrą, którą wysuszy tkankę i ułatwi jej separację.
POSOCZNICA
Kadzidłowiec jest pierwszym olejkiem po który sięgamy w przypadkach niskiej odporności zwierzęcia, a z tym mamy właśnie do czynienia w przypadku posocznicy u źrebiąt. Wmasowujemy 5 – 10 kropli w okolice pępka kilka razy dziennie. Dodatkowo Cynamon, Tymianek, Drzewo Herbaciane lub mieszankę AntyBakterie podajemy podobną metodą, ale na bazie oleju bazowego w kości i stawy. Czystekoczyszcza krew, zakraplamy go do mleka matki – kilka razy dziennie od 3 do 5 kropli jednorazowo.
RAK
Rozrost komórek rakowych u Koni jest tak samo trudny do opanowania, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Stosuje się chemioterapię i chirurgię onkologiczną, która daje podobne rezultaty. Aromaterapia zna liczne przypadki regresji nowotworów od wpływem Kadzidłowca, wspomaganego przez Lawendę, Goździk, Czystek i Cytrynę. Stosować intensywnie wewnętrznie i zewnętrznie na organ zajęty zmianami chorobowymi kilka razy dziennie.
RANY i ZADRAPANIA
Rany będące wynikiem nakłucia kopyta wymagają opatrywania z zastosowaniem olejków przeciwbakteryjnych, takich jak Bazylia, Eukaliptus, Goździk, Lawenda, Cytryna. Trawa Cytrynowa, Jałowiec, Patchouli czy mieszanka AntyBakterie.
Regeneracją tkanki należy zająć się po należytym zabezpieczeniu nakłucia stosując miejscowo Cyprys, Golterię, Kadzidłowiec, Czystek, Jałowiec, czy mieszankę Mocne Kości.
Zadrapania to mniejszy stopień zranienia, za to często spotykany. Stosujemy olejki w celu dezynfekcji i regeneracji naskórka. Lawenda wspomaga gojenie i namnażanie nowych komórek,zaś Kocanka przyspiesza porost włosów.
Drzewo Herbaciane, Rozmaryn, Patchouli, Cytryna czy mieszanka AntyBakterie chroni przed rozwojem drobnoustrojów.
W przypadku ran należy stosować olejki bez oleju bazowego i zgodnie z zasadami chronić większe rany opatrunkami jałowymi.
ROPNIE KOPYT
Ropnie kopyt, trudne do zdiagnozowania, najczęściej są skutkiem nakłucia. Aby nie przerodziły się w sepsę czyli posocznicę, należy podjąć natychmiastowe działania. Po pierwsze kąpiel kopyta w jak najgorętszej wodzie z dodatkiem 20 kropli mieszanki olejku z Kory Cynamonowca, Gożdzika, Kocanki, Drzewa Herbacianego. Cytryny, Trawy Cytrynowej, Tymianku, Mirry, Bazylii, Imbiru, Golterii, Imbiru czy Patchouli.Po osuszeniu– nie dopuszczać na przykład, by Koń stał w wilgotnym sianie. Powtarzać zabieg nawet 4 razy dziennie po to, by jak najszybciej zatrzymać działanie patogenów i rozwój stanu zapalnego.
Wewnętrzenie podawać Czystek dla oczyszczenia Krwi.
SARKOIDY
Sarkoidy są odpowiedzialne za 40% nowotworów u Koni. Choć nie wywołują przerzutów na organy wewnętrzne, są zmora wielu właścicieli Koni, atakując głowę, szyję, klatkę piersiową, pachwiny, a nawet narządy płciowe.
Sarkoidy są wywoływane przez wirus brodawczycy bydła, choć ich patogeneza nie jest dokładnie znana. Jest wiele typów tej przypadłości i wiele sposobów leczenia – od radioterapii, do przewiązywania.
Sięgając po olejki – bądźmy przygotowani na eksperymentowanie z miejscowym stosowaniem Kadzidłowca, Bazylii, Mirry, Czystka i Oregano.
SIERŚĆ I ROZTOCZA
Higiena końskiej sierści nie wymaga żadnych tłumaczeń. Roztocza znajdują żerowisko w grzywie, poduszcze puchowej, w ogonie, w długich włosach Tinkerów, jednym słowem wszędzie tam, gdzie mogą się dostać.
Szczotka nasączona olejkami eterycznymi to idealne narzędzie, by pozbyć się świerzbu, roztoczy, i wszelkich innych nieproszonych intruzów z końskiej sierści. W czasie jednej sesji możesz użyć kilku olejków. Szybko zrozumiesz jakim darem Natury jest zapach i właściwości tych niezwykłych substancji. Sierść Twojego Konia stanie się zdrowa, pełna i błyszcząca.
Stosuj mieszankę Antybakterie, Insekty lub Grzybica, bądź olejkirekomendowane – Lawendę, Patchouli, Bazylię, Oregano, Tymianek, Drzewo Herbaciane, Drzewo Cedrowe, Eukaliptus, lub Geranium.
STRES
Definicja stresu jest bardzo szeroka i obejmuje reakcje wielu układów fizjologicznych Konia – reakcje mięśni, przewodu pokarmowego, wątroby czy układu czy homeostazy na osi podgórze-przysadka-nadnercza. Badania wykazują, że konie przebywające a ciągłym stresie reagują obniżaniem poziomu kortyzolu we krwi, niejako samoregulując własne reakcje stresowe.
Pierwszą i podstawową metodą działanie powinno być ograniczenie lub całkowite zatrzymanie bodźców i czynników stresogennych, jednak nie zawsze jest to możliwe. Planując podróż Konia nie mamy praktycznie możliwości, by oszczędzić mu wielu godzin transportu.
Miłość i współczucie podpowiedzą nam wiele sposobów na polepszenie dobrostanu Konia.
Lawenda jest podstawowym olejkiem uspakajającym i tonizującym nastrój, Kadzidłowiec i Mirra pozwalaja „odkleić” się od rzeczywistości, Mięta Pieprzowa mobilizuje umysł do racjonalnych reakcji, Imbir dodaje odwagi, zaś Geranium czy Ylang Ylang harmonizują i podnoszą na duchu. Doskonałym olejkiem w stanach stresu jest Imbir.
Gotowa mieszanka Radość – stumuluje pozytywne emocje, energię i zaufanie.
Mieszanka Uspokojenie posłuży tam, gdzie trzeba okiełznać agresję.
Cyprys działa antydepresyjnie i wzmacnia pozytywny pzrekaz zmysłów. Doskonałym olejkiem w stanach stresu jest także Imbir.
SYSTEM NERWOWY
Może być wiele przyczyn załamania systemu nerwowego Konia. Infekcje, zapalenia, nasączenie metalami ciężkimi, zatrucia pokarmowe, deficyty żywieniowe, nowotwory, problemy związane z przemianą materii… Różne są też objawy zaburzeń systemu nerwowego Konia. Od syndromu „pijanego Konia” po paraliż. W każdym przypadku dobra rada brzmi – odstaw cukier pod każda postacią!
Kadzidłowiec, Lawenda, Ylang Ylang, Kocanka, Jałowiec, Golteria, Rozmaryn, Cyprys, Bazylia, Geranium czy mieszanka Radość – to olejki, które możesz stosować w dyfuzorach, wewnętrznie oraz zewnętrznie, w trakcie szczotkowania i masaży. Najważniejszym neuroprzekaźnikiem jest kręgosłup – tam skup całą uwagę i stosuj regularne masaże olejkowe na kręgosłup nawet przez okres 2-3 tygodni codziennie.
ŚLEPOTA KSIĘŻYCOWA
Nazwa tego schorzenia pochodzi z czasów, gdy występowanie okresowej ślepoty przypisywano wpływom faz księżyca. Dziś wiadomo, że nie są to zjawiska powiązane.
Ślepota księżycowa lub księżyca, znana także jako Mood Blindness, ERU lub okresowa oftamia to nawracające, przewlekłe wewnątrzgałkowe zapalenie błony śluzowej oczu może być spowodowane patogenami (bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty), alergenami (pyłki), niedoborem witamin, urazami fizycznymi lub procesami autoimmunologicznymi.
Zaczerwienienie okolic oczu, mętność lub białe przebarwienie oka, łzawienie, mrużenie oczu i obfite, ale wyraźne łzawienie mogą dotyczyć jednego lub obu oczu i są dla Konia bolesne. U niektórych koni ślepota na księżycu może występować sporadycznie, jednak na ogół obserwuje się stałe nawroty lub raczej stany ulgi trwające nieledwie kilka dni.
Urazy oczu to jedne z nielicznych przypadków, gdy należy stosować olejki eteryczne z niezwykłą ostrożnością, a to z tej przyczyny, że są to mocne substancje chemiczne, które bardzo podrażniają śluzówkę oka. Jeśli jednak olejek dostanie się przypadkiem do oka – tak w przypadku człowieka, jak i konia, należy natychmiast zakroplić w to miejsce zwykły olej roślinny. Nigdy Wodę! Olej wchłonie cząsteczki olejki eterycznego i zneutralizuje jego oddziaływanie.
Podaj kilka kropli olejku lub ich mieszanki na miseczkę własnej dłoni. Aktywuj olejek kolistym ruchem palców drugiej ręki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie wetrzyj olejek z palców w orbity oczu Konia nad górną powieką uważając, aby pod żadnym pozorem olejek nie dostał się do wnętrza oka.
Rekomendowane: Kadzidłowiec, Cyprys, Kocanka. Czystek, Jałowiec, Lawenda, Trawa Cytrynowa, Bazylia
TĘŻEC
Pierwszym sposobem uniknięcia tężca jest szczepienie. Beztlenowe laseczki tężca (Clostridium tetani) są wszechobecne w środowisku naturalnym, szczególnie w glebie, choć również w przewodzie pokarmowych zwierząt i ludzi. Tężęc występuje zwykle jako zakażenie towarzyszące ranom i skaleczeniom. Objawy kliniczne występują po 1 do 3 tygodni. Rozpoczynają się od porażenia mięśni występujących najbliżej rany, a potem przerzucają się na czaszkę, żwacze i uszy. Toksyna wiąże się z komórkami w sposób nieodwracalny, dlatego prognozy wyleczenia zależą od szybkiej reakcji.
Mając pod ręką olejki, zanim dotrze lekarz weterynarii, zastosujmy w miejscu urazu, które może być ogniskiem rozprzestrzeniania się bakterii jakikolwiek olejek – uwzględniając wpierwszej kolejności olejki rekomendowane, po czy drugą porcje podajmy wewnętrznie na dolną wargę.
Rekomendowane: Mięta Pieprzowa, Goździk, Kocanka, Lawenda, Trawa Cytrynowa, Golteria, Cyprys lub mieszanaę AntyBakterie.
URAZY ZEWNĘTRZNE
Konie często ulegają różnego rodzaju urazom. W pierwszym momencie rana cięta, szarpana, kuta, lub jakiekolwiek inne uszkodzenie skóry powinno być oczyszczone, osuszone i zabezpieczone przed rozmnażaniem bakterii czystym opatrunkiem. Urazy, którym towarzyszy krwawienie powinny być opatrywane Kocanką (Helichrysum), która stabilizuje układ krwionośny i Lawendą, która działa antybakteryjnie. Oba olejki należy podawać przez 2-3 dni bezpośrednio na ranę w ilości do 10 kropli i opatrywać czystym gazikiem. W przypadku zakażeń rany można podawać silną mieszankę AntyBakterie, zakraplając ją – podobnie jak Kocankę i Lawendę na ranę i wokół niej. Zawsze należy pamiętać o Kadzidłowcu i stosować go dodatkowo w celu stymulacji autoimmunologicznej obrony organizmu Konia. Można podawać bezpośrednio wokół rany, a także zbliżać do nozdrzy, by Koń mógł przez 1-2 minut inhalować olejki prosto z butelki. Cyprys lub Golteria powinny być podane w przypadku urazu kości lub stawów bezpośrednio w okolice urazu (5-10 kropli).
URAZY WEWNĘTRZNE
Urazy wewnętrzne, ukryte są najczęściej wynikiem uderzeń i powodują ból oraz wylewy wewnętrzne. W takim przypadku olejkiem pierwszej pomocy są Kocanka lub Cyprys, które stabilizują układ krwionośny i cofają skutki wylewów. Jak zawsze w takich przypadkach sięgamy także po Kadzidłowiec. Smaruj miejsca dotknięte urazem bezpośrednio zakraplając olejek w sierść (jak najbliżej skóry) lub zastosuj smarowanie olejem bazowym (jakikolwiek olej roślinny), wzbogaconym kilkudziesięcioma kroplami jednego lub kilku olejków eterycznych.
WĄTROBA
Schorzenia wątroby u Koni są wynikiem stresu lub ataku patogenów. Mimo, że jest to organ podstawowy do prawidłowego funkcjonowania organizmu, Objawy mogą umknąć naszej uwadze do stanu nawet 80% niewydolności wątroby. Utrata wagi, bóle brzucha, kolka i niezwyczajne, skrajne zachowania powinny dać nam sygnał do badania wątroby Konia.
Niektóre olejki doskonale oczyszczają i stymulują pracę wątroby. Zaliczamy do nich szczególnie Cytrynę, Kocankę, Rozmaryn, Golterię, Tymianek i Jałowiec.
WIRUSOWE ZAPALENIE TĘTNIC
EVA (z ang. Equine Viral Arteritis) niejednokrotnie przebiega bezobjawowo. Zarażone konie , często ogiery, rozsiewają wirusa w stadzie i dopiero objawy jednego z nich ujawniają chorobę. Wirus może przechodzić na konie przez człowieka, sprzęty i oczywiście inne konie.
Objawy choroby są zależne od wieku i kondycji konia, oraz od szczepu samego wirusa. Typowe oznaki zakażenia EVA to zapalenie spojówek, utrata apetytu, obrzęki kończyn, warg, puzdra, wymienia, osłabienie, wysypka, biegunka, zapalenie błon śluzowych i poronienia, jako skutek zakażenia często spotykany u ciężarnych kobyłek.
Rekomendowane olejki to gotowa mieszanka AntyWirus oraz Drzewo herbaciane, Bazylia, Tymianek, Oregano, Mirra , Cyprys, Mięta Pieprzowa. Najlepiej podać wybrane olejki w sierść, jak najbliżej skóry, na wysokości płuc, aż do wewnętrznej strony przednich kończyn oraz w pożywieniu.
WRZODY ŻOŁĄDKA
Podobnie jak u ludzi, wrzody żołądka u koni są skutkiem stresu, chociażby z powodu forsownych treningów. Wrzody trudno zdiagnozować jednoznacznie, ale zawsze gdy Koń tarci apetyt, ma niski poziom protein we krwi, poci się po jedzeniu warto zastosować profilaktycznie gotową mieszankę Trawienie lub Czystek, Lawendę, Kocankę, Patchouli, Miętę Pieprzową, Imbir, Koper Włoski lub Golteriędwa razy dziennie podając do jedzenia lub smarując dolną wargę, jeśli Koń dobrze to znosi.
WSZY
Końskie wszy potrafią gnieździć się w sierści na głowie, szyi, w grzywie i w podstawie ogona. Koń broni się wygryzając i trąc atakowane przez insekty miejsca. Warto wiedzieć, że końskie wszy nie są zawsze takie same. Haematopinus asini żywi się krwią, zaś Damalinia equi kąsa.
Jaja wszy wylęgają się w ciągu 3-4 tygodni. Z tego powodu należy je zwalczać cierpliwie przez kilka tygodni, aby mieć pewność, że w sierści konia nie pozostały larwy.
Najintensywniejsze ataki wszy są obserwowane w zimie i wczesną wiosną. Z uwagi na łatwość przechodzenia tych insektów pomiędzy osobnikami w stajni, warto rozważyć kompleksowa kampanię oczyszczającą całe stado.
Rekomendowane olejki to gotowa mieszanka Insekty, Oregano, Eukaliptus, Drzewo Herbaciane, Trawa Cytrynowa, Tymianek, Geranium, Patchouli. Najlepsza metoda to solidne i systematyczne opryski z butelki z atomizerem lub szczotkowanie nasączające sierść olejkami.
WŚCIEKLIZNA
Wścieklizna to śmiertelnie niebezpieczna choroba wirusowa, która ma zdolność transmisji ze zwierzęcia na człowieka. Zapalenia mózgu rozwija się w ciągu 20 nawet do 60 dni od zakażenia. Koń przestaje jeść i pić i zwolna wykazuje oznaki paraliżu. W ciągu kilku dni dochodzi do zgonu.
W przypadku podejrzenia zakażenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Do czasu jego przybycia podawać mieszankę Antywirus, Kocankę i Tymianek, uważając by w żadnym razie nie zbliżać się samemu do Konia. Pozostaje w takim przypadku opryskiwanie butelką z atomizerem, dyfuzja lub podanie paszy suto skropionej olejkami.
WYSIĘK Z NOSA
U Koni w różnym wieku i z różnych przyczyn może pojawić się wysięk ropnej wydzieliny lub wypływ śluzu z nosa. Mogą one brać swój początek z różnych fragmentów układu oddechowego – z pęcherzyków płucnych, oskrzeli, tchawicy, zatok lub przewodów nosowych. Przy nawracającym i nasilającym się wypływie należy bezwględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jednakże w każdym przypadku stosujemy inhalacje z własnych dłoni lub z otwartej buteleczki mieszanki Kaszel i Katar, olejku z Kadzidłowca , Bazylii, Tymianku, Rozmarynu lub Imbiru.
ZABURZENIA HORMONALNE
Hormony to ogromny segment fizjologii tak Człowieka, jak i Konia. Typowe problemy gospodarki hormonalnej u koni to nadprodukcja hormonów w związku z przerostem lub zwapnieniem gruczołów dokrewnych lub przeciwnie, deficyt hormonalny w związku z rozrzedzeniem tkanki gruczołów dokrewnych.
W ostatnich latach doszły do tego zaburzenie spowodowane obecnością glifosatów w paszach podawanych powszechnie koniom. Są one źródłem xenoestrogenów czyli cząstek syntetycznych podobnych do estrogenu naturalnego.
Konie przechodzące forsowny trening wykazują wysoki poziom obecności kortyzolu, który powoduje podwyższenie stężenia glukozy we krwi.
W każdym przypadku nie ma możliwości określenia spectrum hormonalnego Konia bez stosownych badań laboratoryjnych. Jednak znając profil hormonalny Konia, możemy wiele zdziałać przy pomocy olejków bez konieczności sięgania po środki syntetyczne.
Podawaj Koper Włoski – działa rozluźniająco, Ylang Ylang – balansuje poziom hormonów męskich i żeńskich, u klaczy i ogierów, Kocankę – uspokaja, redukuje ekscytację, nerwowość i balansuje poziom kortyzolu, Imbir – dodaje odwagi i energii, Mirrę – stymuluje produkcje hormonu wzrostu i tarczycy i Jałowiec – redukuje poziom cholesterolu, który jest głównym prekursorem hormonów steroidowych, zawierających kortyzol, progesteron, estrogeny, testosteron i ich pochodne.
Niedoczynnność kory nadnerczy jest prawdopodobnie skutkiem procesów autoimmunologicznych, gdy organizm Konia sam redukuje i niszczy produkcję hormonalną. Typowe objawy to biegunka, odwodnienie, napady kolki, brak apetytu, utrata wagi, letarg i stopniowy zanik muskulatury. W badaniach laboratoryjnych krwi sygnałem będzie niski poziom sodu i przeciwnie – bardzo wysoki poziom potasu.
Oczywiście kontakt z lekarzem weterynarii jest niezbędny, jednak rekomenduje się podawanie wewnętrzne Kopru, Kadzidłowca, Imbiru, Kory Cynamonowca, Kocanki, Trawy Cytrynowej i Lawendy.
ZAPALENIE MÓZGU
Końskie zapalenie mózgu typu EE ( z angielskiego Equine Encephalitis) jest szeroko opisywane w literaturze hodowlanej w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozróżnia się trzy szczepy tej choroby – EEE wschodni, WEE zachodni i VEE wenezuelski. Dotychczas uważano, że serologiczny alfawirus dotyczy wyłącznie koni, obecnie jednak wiadomo, że ma zdolność przechodzenia na człowieka.
Pierwotniacze zapalenie mózgu i rdzenia koni typu EPM to także choroba szeroko rozpowszechniona w obu Amerykach. Występuje na skutek kontaktu koni z pasożytami Sarcocystis neurona lub, rzadziej, Neospora hughesi.
W obu przypadkach rekomenduje się błyskawiczne podawanie olejków – Rozmarynu, Drzewa Herbacianego, Goździka, Bazylii, Mięty pieprzowej, Kocanki i Drzewa Cedrowego. Ten ostatni olejek wspomaga dotlenienie mózgu. Podawać dwa razy dziennie do jedzenia lub smarować dolną wargę, jeśli Koń dobrze to znosi.
ZAPALENIE NACZYŃ CHŁONNYCH
Jest wiele wersji stanów zapalnych naczyń chłonnych u koni. Jedna z nich, wywołana bakterią Corynebacterium pseudotuberculosis powoduje ropne naloty w obrębie klatki piersiowej, zakaźne wypryski ciężko gojące się, obrzęki i zapalenie gruczołów sutkowych.
Podawaj wewnętrznie lub miejscowo Drzewo Herbaciane, Trawę Cytrynową, Kocankę, Tymianek, Rozmaryn, Cyprsy bądź mieszankę AntyBakterie.
ZAPALENIE OKOSTNEJ
Częstym rezultatem forsownego treningu jest zapalenie okostnej. Należy szczególnie zwracać uwagę na młode kości i pamiętać, że konie wykonują intensywne ćwiczenia często wbrew własnym interesom. Jest tu wymagana troska i współczucie ze strony jeźdźca i trenera.
Smarujcie dotknięte schorzeniem kości Golterią, Kocanką, Miętą Pieprzową, Cyprysem, Bazylią lub mieszanką Mocne Kości.
ZAPALENIE PŁUC
Często spotykane u źrebiąt do 4-ego miesiaca życia, zapalenie płuc na tle bakteryjnym jest niebezpieczne dla życia.
Dyfuzowanie, podawanie wewnętrzne (wówczas w przypadku źrebiąt konieczne jest dokarmianie butelką z produktami mlekopochodnymi) oraz smarowanie klatki piersiowej może zatrzymać stan zapalny w tym samym czasie co lek podany przez lekarza weterynarii, jednak z lepszym długofalowym skutkiem, gdyż olejki eteryczne nie tylko nie niszczą odporności organizmu, ale wręcz stymulują na przyszłość.
Rekomendowane: Kadzidłowiec, Eukaliptus, Oregano, Bazylia, Cytryna czy mieszanka Katar i Kaszel
ZAPALENIE TRZESZCZKI PĘCINOWEJ
Choroba najczęściej występuje u koni wyścigowych, myśliwskich i koni skaczących w wieku między 2‑5 rokiem życia. Ból i objawy zapalenie można prawidłowo zdiagnozować jedynie poprzez rtg lub usg, jednak w każdym przypadku odpoczynek, zdjęcie stresu oraz działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne powinno przynieść dobre rezultaty.
Rekomendowane : mieszanka Mocne Kości, Jałowiec, Mieta Pieprzowa, Kocanka, Lawenda, Golteria, Cyprys, Cedr. Podawać bezpośrednio w okolice trzeszczki
ZESPÓŁ TRZESZCZKOWY
Jest to jeden z najczęstszych problemów aparatu ruchowego konia, powodujący kulawiznę piersiową. Chodź problem ten dotyczy w większości przypadków koni starszych, mających za sobą karierę sportową, zauważono predyspozycje genetyczne. Jednak przyczyny bezpośrednie leżą zawsze po stronie niewłaściwego gospodarowania zasobami fizjologicznym Konia – zmuszania go do skoków na twardym podłożu, czy nieumiejętnego werkowania i podkuwania. Chorobie towarzyszy ból i kłopoty ze stabilizacją ruchu, a rokowania na poprawę nie są zbyt optymistyczne.
Jednym ze skutków jest ograniczenie dokrwienia trzeszczki kopytowej, dlatego tak ważne jest podawanie olejków wspomagających odbudowę funkcji układu krążenia- Kocanki, Bazylii i Cedru.
Aby złagodzić dolegliwości bólowe stosujcie Golterię i Lawendę.
Stosujcie mieszanki tych olejków kilka razy dziennie wsmarowując w nogi i kości .
ZĘBY
Ból zębów u koni wywołany infekcją okołowierzchołkową zębów trzonowych ma ogromne znaczenie dla dobrostanu Konia i jego relacji z Człowiekiem.
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych to zazwyczaj efekt namnożenia się bakterii znajdujących się w kanale korzeniowym zęba. Schorzenie to może manifestować się burzliwie (ostre ropne zapalenie tkanek) bądź też przebiegać przewlekle bez większych oznak bólowych w początkowej fazie.
Goździk i Mirra czynią cuda, choć są to olejki tak gorący, że pierwsza reakcja Konia po ich podaniu wewnętrznie do jamy ustnej może nas zniechęcać. Próbujmy to przełamać i oswoić Konia z pieczeniem. To znacznie przyjemniejsze niż spotkanie z Dentystą.
ZOŁZY
Pierwszym objawem zołzy, spowodowanej przez bakterię paciorkowca Streptococcus equi jest nieżyt nosa i pojawienie się wysięku śluzowego, który przechodzi w wysięk śluzowo-ropny. Często zakażenie zaczyna się gardle. Ten paciorkowiec niegroźny dla ludzi atakuje głownie źrebięta, ale zdarzają się przypadki u koni dorosłych. Sięgamy po Cynamon, Trawęcytrynową, Oregano, Tymianek, Bazylię lub mieszankę AntyBakterie. Łącznie nie przekraczajmy jednorazowo 10 kropli przy źrebiętach i 20 przy koniach dorosłych. Stosujemy olejki bezpośrednio na dolną wargę – od strony jamy ustnej, mimo, że olejki te wywołują pieczenie. Powtarzamy zabieg co 4-6 godzin, obserwując zachowanie Konia.
ZWYRODNIENIA STANU PĘCINOWEGO
Jest wiele przyczyn wyłączenia funkcji stanu pęcinowego u Konia – zerwanie mięśnia międzykostnego, złamanie trzeszczek pęcinowych , zwyrodnienie stawu czy zerwanie wiązadeł.
Stosowanie olejków może przynieść ulgę w bólu i wzmocnienie tkanek kości, stawów i mięśni. Rekomendowane: Golteria, Kocanka, Lawenda, Kadzidłowiec, Jałowiec, Mięta Pieprozwa, Trawa Cytrynowa, Cyprys lub mieszanka Mocne Kości.
ŹREBIĘTA
Przez pierwszych kilka dni po porodzie przyjmuj źrebię olejkiem z Kadzidłowca i Lawendy, masując kręgosłup i okolice pępka. Po kilku dniach dodaj do tej miłej procedury mieszankę Radość. Na miseczkę dłoni nalej około 1 łyżki stołowej oleju bazowego i zakropl 10 kroplami mieszanki z kilkoma kroplami Kadzidłowca. Wmasowuj budując zaufanie pomiędzy Człowiekiem a Koniem.