Jak stosować olejki eteryczne u koni

Jak stosować olejki eteryczne u koni

Masa ciała Konia jest co najmniej 10 x większa od masy jeźdźca i wymaga podania co najmniej 5 x więcej olejków eterycznych. Tam, gdzie Człowiek zużyje 2 krople – Koniowi podamy 10 lub 15-cie.

OLEJKI ETERYCZNE PODAWANE WEWNĘTRZNIE

Czyste olejki eteryczne mogą być podawane wewnętrznie i ludziom i koniom.

Każdy Koń ma inny charakter i inne rozumienie naszych działań. Dlatego należy indywidualnie rozpatrywać sposoby aplikacji wewnętrznej olejków. Można je podawać w paszy, ze smakołykami lub wsmarowywać w dolną wargę.

Szczególnym przypadkiem jest aplikacja Mięty Pieprzowej – w profilaktyce przewodu pokarmowego lub Cytryny – w profilaktyce behawioralnej regulującej zachowania i emocje Konia. Olejek dobrze jest wówczas podać w wodzie – oddzielnej porcji obok zwykłego poidła i zachęcać Konia, by polubił smak miętowej lub cytrynowej wody. Zawsze jednak należy pamiętać, by poidło właściwe z czystą wodą było w każdej chwili w zasięgu Konia. 

DYFUZJA

Rozproszone olejki eteryczne to nie tylko wspaniały zapach w atmosferze pomieszczenia.  Olejki dyfuzowane na zimno  wytwarzają jony ujemne i uwalniają wchłanianie naturalnego ozonu. Wykazują silne właściwości terapeutyczne i są niezwykle skuteczne w eliminowaniu i niszczeniu zarazków i bakterii unoszących się w powietrzu. 

Dyfuzory zimnego powietrza są przeznaczone do rozpylania cząsteczek olejków eterycznych w powietrzu. W przeciwieństwie do kominków aromatycznych lub świec, dyfuzor rozprasza olejki eteryczne bez ich ogrzewania, a nawet spalania, co niszczy właściwości terapeutyczne olejków, a nawet zamienia je w substancje niekorzystne dla zdrowia. Cząstki olejków unoszą się w powietrzu do 72 godzin. Poza właściwościami terapeutycznym konkretnych olejków, wszystkie powodują doskonałe zbalansowanie atmosfery w pomieszczeniu, a ponadto zmniejszają liczbę bakterii, grzybów, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, rozluźniają napięcie mięśniowe i emocjonalne, stymulują neuroprzekaźniki i wydzielanie endorfin, poprawiają równowagę hormonalna, funkcjonowanie systemu trawiennego i uśmierzają bóle.

Obecnie dostępne są w sprzedaży dyfuzory z własnym zasilaniem bateryjnym do 4 godzin. To realna szansa na zaopatrywanie stajni i boksów w doskonałą profilaktykę aromaterapeutyczną.

• Dyfuzory – Mieszaj olejki wedle swego uznania nie przekraczając dawki łącznej 20 kropli. Zacznij od dyfuzji olejków przez 30 minut dziennie. Kiedy Koń przyzwyczai się do substancji eterycznych unoszących się w powietrzu, możesz stopniowo wydłużyć czas dyfuzji do 4 dziennie

• Butelka z rozpylaczem – dodaj 30-40 kropli olejku kropli jednego lub kilku olejków do butelki z atomizerem wypełnionej czystą lub destylowaną wodą i wstrząśnij. Używaj w profilaktyce i terapiach skóry , w walce z insektami w balansowaniu stanów emocjonalnych.

• Przymocuj gruby kawałek filcu do ściany boksu jak najbliżej miejsca postoju Konia i jego dróg oddechowych. Suto zakraplaj co kilka dni wybranymi  olejkami, zależnie od potrzeb i celów, jakie chcesz osiągnąć.

INHALACJE

Bezpośrednie wdychanie olejków eterycznych może być głęboką i intensywną metodą aplikacji. Jednak inhalacja olejków eterycznych NIE jest zalecana dla koni cierpiących na astmę.

• Podaj 5-10 kropli olejku w zagłębienie dłoni i rozetrzyj druga dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zaleca się zatoczenie 3 kółek rozcierającym ruchem ). Następnie ułoż obie  dłonie w kształt miseczki  i unieść  na wysokości nosa Konia, w odległości co najmniej 5 cm.  Nie dotykaj oczu – ani swoich, ani Konia!

• Odkręć buteleczkę z wybranym olejkiem eterycznym i podnieść ją na wysokość nozdrzy. Po kilku próbach ucieszy cię widok Twojego Konia, który z przyjemnością zaciąga się aromatem Natury.

OLEJKI NA SKÓRĘ I SIERŚĆ

Reakcje alergiczne na skórze koni zdarzają się niezmiernie rzadko. Dzieje się tak, gdy zwierzę z jakiegoś powodu jest nasycone chemią przemysłową lub lekami.  W nielicznych przypadkach taka reakcja może nastąpić bez wiadomego powodu. Nie jest ona niebezpieczna – po kilku dniach uczulenie na skórze (zaczerwienienie, wysypka) – ustąpi.

Stosując olejki eteryczne na skórze i sierści Konia pamiętaj, że  poduszka puchowa, która ma za zadanie chronić skórę Konia, będzie także utrudniać penetrację olejków. Około 50% podanego w ten sposób olejku przedostanie się do organizmu przez mieszki włosowe. Reszta, zatrzymana na poziomie sierści nigdy nie dotrze do skóry. Dlatego staraj się rozgarniać włos i zakraplać olejek jak najbliżej skóry.

Niektóre z olejków mają właściwości silnie rozgrzewające (Tymianek, Goździk, Kora Cynamonowca). Inne – jak Cytryna pod wpływem promieni słonecznych mogą powodować reakcje uczuleniowe. Dlatego przed pierwszym zastosowaniem olejku zawsze wypróbuj niewielką ilość na skórze Konia, a nawet własnej (na przegubach ramion), by poznać intensywność działania olejku i wypracować własny standard.

W przypadku olejków, które wydadzą Ci się zbyt „gorące” stosuj olej bazowy – to znaczy jakikolwiek czysty olej roślinny. Dobrym pomysłem jest opracowanie włąsnych proporcji na bazie oleju kokosowego. Czysty olejk kokosowy włóż do garnka z woda i podgzrej tak, aby olej roztopił się, a nie był zbyt gorący. Zakropl stosowną ilość kiludziesięciu kropli olejku – a najlepiej mieszanki kilku wybranych esnecji.

Przygotuj własną miksturę na bazie oleju roślinnego (może być nawet słonecznikowy lub rzepakowy – ważne, aby pochodził z czystego źródła)  i dodaj kilkadziesiąt kropli wybranych olejków, pamiętając, ze „końskie dawki” zaczynają się od 10-15 kropli aplikowanych jednorazowo. Dlatego też stężenie olejków eterycznych w mieszance z olejem bazowym dla koni musi być dostatecznie wysokie.  

Do mieszania lub rozcieńczania olejków używaj zawsze pojemników z ciemnego szkła.

Lawenda i Kadzidłowiec – król i królowa olejków eterycznych powinny być podawane bez oleju bazowego – są łagodne w działaniu, a jednocześnie bardzo skuteczne.  

Olejki możesz stosować na każde miejsce na ciele POZA wnętrzem uszu i oczyma. NIGDY PRZENIGDY nie podawaj olejków eterycznych ani do uszu ani do oczu Konia.

Gdy to się jednak zdarzy – podobnie jak w przypadku podrażnienia skóry NIE sięgaj po wodę, która wzmocniłaby jeszcze nieprzyjemne wrażenia, a zastosuj antidotum w postaci oleju roślinnego, który bardzo szybko wchłonie olejek eteryczny i przyniesie ulgę.

MASAŻ OLEJKOWY

Najbardziej zalecaną technika masażu jest po prostu każdy systematyczny sposób podawania olejków w kontakcie ze skórą, połączony z rytmicznym dotykiem lub uciskaniem skóry i mięśni. Za każdym razem, gdy czyścisz i szczotkujesz swojego  Konia – wykonujesz zarazem masaż. Powinien to być rytuał przyjemny dla Was obojga. To najlepszy moment, by stosować olejki eteryczne. Posłużą pielęgnacji skóry mi mięśni, profilaktyce zdrowia i równowagi organów wewnętrznych, działaniu antybakteryjnemu i antywirusowemu.

Po zdjęciu pierwszego kurzu i włosia sięgnij po kolejne szczotki sute zakraplając olejkami: Lawendą – dla pięknej sierści, Bazylią – dla silnych mięśni, Trawą Cytrynową czy Geranium  w walce z insektami. Każdy olejek może być stosowany w masażu i każdy przyniesie jakieś widzialne i odczuwalne skutki dla Twojego Konia i dla Ciebie.

KOMPRESY

Rozetrzyj 10-15 kropli olejku na skórze i zakryj to miejsce gorącym, wilgotnym ręcznikiem. Na wierzchu połóż suchy ręcznik i utrzymaj taki kompres przez  10–30 minut. Gdy olej przenika przez skórę, może być odczuwalne uczucie gorąca, a nawet  pieczenia, szczególnie w miejscach, w których kumuluje się działanie terapeutyczne. Jeśli sądzisz po zachowaniu Konia, że pieczenie  stało się przykre, nałóż na to miejsce olej roślinny, by zneutralizować doznania.